0 (312) 418 23 82 / 418 Beta
info@betaceviri.com

Tercümanlar İçin Gider Pusulası Düzenlenmesi

17 Ocak 2016 Genel 0 Yorum

Gider pusulası, gerçek kişiler için tüzel kişiler tarafından düzenlenen bir belgedir.

Daha basit bir anlatımla, eğer bir şirkete iş yapıyorsanız ve vergi mükellefi değilseniz şirket aldığı hizmet için gider pusulası düzenleyerek sizin adınıza verginizi devlete öder.

Örneğin, bir tercüme bürosuna 2 bin TL lik bir iş yapmış olun. Eğer sizin alacağınız net miktar 2 bin TL ise, bu durumda tercüme bürosunun 2.500 TL lik vergi pusulası düzenlemesi ve bunun yüzde 20’si kadarını, yani 500 TL lik kısmını, stopaj vergisi olarak sizin adınıza devlete ödemesi gereklidir. Bu oran, kitap çevirisi yapılması gibi belirli hallerde yüzde 17’ye inmektedir. Hangi durumlarda yüzde 17 ödenmesi gerektiğini yazının konusu haricinde bırakıyoruz.

Gider pusulası, arızi işler (yani süreklilik arz etmeyen işler) için kesiliyorsa yıllık brüt miktarı 24 bin TL’yi geçmemelidir. Bu rakam 2016 yılı için belirlenmiş arızi gelirin üst sınırıdır.

Gider pusulasında “süreklilik arz etmeme” önemlidir. Bu nedenle, eğer gerçek kişi iseniz sizin adınıza yılda birden fazla gider pusulası düzenlenmemesine dikkat ediniz. Sürekli olarak sizden hizmet alan bir yer varsa, bu durumda sizin sigortalı olarak o yerde çalışmanız veya sizin de bir şirket kurarak vergi mükellefi olmanız ve fatura kesmeniz gerekmektedir.

vergi ile ilgili görsel sonucu

Gider Pusulası ve Tercüme

Peki pratikte ne yapılabilir? Tek bir tercümanın şirket kurması halinde sabit giderler yüksek olabilir. Ancak bürolarla düzenli olarak çalışan 3-5 tercüman bir araya gelerek bir şirket kursa ve çalıştıkları bürolarla da faturalı çalışsa uygun olur kanatindeyiz. Kısa vadede vergi ödemekten kaçınıp, uzun vadede vergi cezası ödemeyiniz. Toplanan vergilerde her vatandaşın hakkı olduğunu da dikkate almak gerekir diye düşünüyoruz…

Bu arada ülkemizdeki vergi oranlarını çok yüksek bulduğumuzu da belirtmeden geçemeyeceğiz. Vergi oranlarının düşürülmesi ve herkesten toplanması için gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz. Aksi halde, dürüst mükellef daha fazla vergi ödemek zorunda kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir