0 (312) 418 23 82 / 418 Beta
info@betaceviri.com

Word ile Belge Karşılaştırma

15 Ocak 2016 Genel 0 Yorum

Ana hatları ile aynı olan ancak birbirinden farklı bölümleri olan iki metni karşılaştırmak için oldukça kolay bir yöntemi sizlerle paylaşacağız. Tercüman arkadaşların işine yarayacağını düşündüğümüz bu yazıda Microsoft Word programı ile belge karşılaştırma yöntemini adım adım öğrenebilirsiniz.

Word Kullanarak İki Belge Nasıl Karşılaştırılır?

Word programını açtıktan sonra üst menüde yer alan “Gözden Geçir” seçeneğine tıklıyoruz. Burada “Karşılaştır” sekmesine geldikten sonra karşımıza iki adet seçenek çıkıyor. İlk olarak “Karşılaştırma” kısmı hakkında konuşalım.

office_thumb%25255B2%25255D[1]

“Karşılaştır” sekmesine tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere geliyor. Burada ilk olarak “Özgün Belge”yi sonrasında ise “Gözden Geçirilmiş Belge”yi bilgisayarımızdan seçiyoruz ve “Tamam” seçeneğini tıklıyoruz.

3_434[1]

Böylece 1. ve 2. dosyaları sağ pencerede görebiliyor, bu iki dosyanın karşılaştırılmış hali olan metni ise ekranın orta kısmında görebiliyoruz. İki belge arasındaki biçim farklılıklarını, farklı yazımları ve işaretlemeleri, ortadaki metinde inceleyebiliyoruz. Örnek bir karşılaştırmayı aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

word-docs-comparison[1]

Eğer iki belgeyi farklı farklı pencerelerde görmek istemiyor, tek bir sayfada iki belge arasındaki farklılıkları incelemek istiyorsanız, Word programını açtıktan sonra yukarıdaki menüden “Gözden Geçir”i seçip, “Karşılaştır” seçeneğine tıklayarak “Birleştirme” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu sayede tek bir sayfada, iki farklı belgeyi birleştirebilir ve farklılıklarını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir