Apostil Şerhi ve İşlemleri | Beta Tercüme & Eğitim & Danışmanlık

Beta Tercüme Bürosu olarak her dilde Apostil şerhi işlemleri için hızlı, uygun fiyatlı ve kaliteli hizmet sağlamaktayız. Yeminli tercümanımız tarafından özenle hazırlanan çeviri için noter onayı işlemlerini de sizin yerinize takip ediyoruz. Sağ taraftaki iletişim formunu kullanarak, info@betaceviri.com adresine mail göndererek ya da 0312 418 23 82 numaralı telefonu arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

apostil şerhiApostil Nedir?

Yabancı devlet makamlarınca düzenlenmiş belgelerin ayrıca bir onay işlemine gerek duyulmadan bir başka devlet makamı tarafından geçerli kabul edilmesine yönelik yapılan işlemler bütünü “Apostil Şerhi” olarak adlandırılır. Belgeyi düzenleyen devletin bu konudaki yetkili makamı tarafından ilgili evraka “Apostil” kaşesinin basılması ya da etiket yapıştırılarak imzalanması ile Apostil işlemi tamamlanmış olur.

Bir devletin yetkili makamı tarafından düzenlenen resmi belgenin, başka bir devlet tarafından da resmi belge olarak kabul edilmesi isteniyorsa, Apostil işlemleri uygulanabilir.  Noter yeminli tercüme büroları tarafından hazırlanabilen Apostil, ülkemizde ilgili kurumlar tarafından onaylandıktan sonra, belgenin kullanılacağı ülkelerin Türkiye’deki elçilikleri tarafından onaylanır ve geçerlilik kazanır.

Apostil veya Tasdik Şerhi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Noter yeminli tercümanlar tarafından hazırlanan resmi belge, valiliklerdeki hukuk bürolarından veya ilçe kaymakamlıklarından tasdik edilebilmektedir. Apostil yapılacak belgede ıslak imzanın ve mührün olması zorunludur. Eğer Apostil’i istenen belge bir savcılık belgesi ile, Apostil işleminin Cumhuriyet Başsavcılıklarında yapılması gerekir.

Apostil Tasdik Şerhi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Apostil şerhi için sizden istenecek belgeleri sıralayacak olursak;

 • Tasdik edilecek resmi belge (ıslak imzalı ve mühürlü)
 • Belgeyi tasdik ettirecek kişinin T.C. kimlik numarası yer alan kimliği
 • Belgeyi getiren kişi yabancı uyruklu ise kişinin pasaportu veya ikamez tezkeresi
 • Farklı kişilere ait belgeler için, şirketin antetli kağıdına düzenlenen ve belgede ismi geçen kişilerin isimlerinin yer aldığı liste

Hangi Belgeler İçin Apostil İşlemi Yapılabilir?

Apostil işlemi uygulanabilecek belgeleri;

 • İdari belgeler
 • Noter senetleri
 • Kişiler tarafından verilen, resmi makam ve noterlerce tasdik edilmiş beyanlar
 • Savcı, adliye memuru, zabıt katibi gibi devletin yargı organlarına bağlı görevli memurlar tarafından verilmiş belgeler
 • Lise, üniversite diplomaları ve diğer eğitim belgeleri
 • Doğum, ölüm, evlilik belgeleri
 • Vekaletnameler ve muvafakatnameler
 • Dava belgeleri ve mahkeme kararları
 • Kuruluş belgeleri, sözleşmeler ve patent belgeleri

olarak sıralayabiliriz.

Apostil Şerhi Hangi Ülkeler İçin Geçerlidir?

ABD, İsrail, Tonga, Almanya, İsveç, Trinidad ve Tobago, Andora, İsviçre, Türkiye, Antigua, İtalya, Ukrayna, Arjantin, İzlanda, Venezuela, Arnavutluk, Japonya, Yeni Zelanda, Avustralya, Karadağ, Yunanistan, Avusturya, Kazakistan, Azerbaycan, Kolombiya, Bahamalar, Kuzey İrlanda, Barbados, Lesotho, Barbuda, Letonya, Belarus, Liberya, Belçika, Lihtenştayn, Belize, Litvanya, Birleşik Krallık (İngiltere), Lüksemburg, Bosna-Hersek, Macaristan, Bostvana, Makedonya, Brunei Sultanlığı, Malavi, Bulgaristan, Malta, Cook Adaları, Marshall Adaları, Çek Cumhuriyeti, Mauritius, Çin Halk Cumhuriyeti, Meksika, Hong Kong ve Makou, Moldova, Danimarka, Monako, Dominik, Namibya, Ekvador, Niue, El Salvador, Norveç, Ermenistan, Panama, Estonya, Polonya, Fiji, Portekiz, Finlandiya, Romanya, Fransa, Rusya Federasyonu, Grenada, Saint Kitts ve Nevis, Grenadines, Saint Lucia, Güney Afrika, Saint Vincent, Güney Kore, Samoa, Gürcistan, San Marino, Hırvatistan, Seyşeller, Hindistan, Sırbistan, Hollanda, Slovakya, Honduras, Slovenya, İrlanda, Surinam, İspanya, Svaziland.

KAPAT
1
Merhaba. Web Sitemize Hoş Geldiniz. Aklınıza Takılan Her Konuyu Bize Sorailirsiniz.
Powered by