Arapça Öğrenmek İçin 7 Önemli Sebep

Arapça Öğrenmek için 7 Önemli Sebep, Arapça Öğrenmek, Arapça öğrenmek ne kadar sürer, Arapça öğrenmek için tavsiyeler

Dil insan hayatı için önemlidir. Çünkü insan ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz, başka insanlardan Yardım alarak ihtiyaçlarını giderir. Bu nedenle başkalarıyla iletişim kurma gerekliliği ortaya çıkar ki bu iletişim aracı da değildir. Dil yalnızca bir iletişim aracı değil aynı zamanda o toplumun kültürünü, yaşam tarzını, inancını ve hayat anlayışını da taşıma aracıdır.Bu nedenle büyük devletler dillerini yaymak için büyük gayret sarf etmektedirler. Peki Arapça öğrenmek neden önemli hiç merak ettiniz mi? Bu dili bilmek insanlara ne gibi sağlayan faydalar sağlayacaktır?

Arapça öğrenmek için 7 önemli sebebi sizler için araştırdık.

1. Arapça Kur'an-ı Kerim'in Dilidir

Yabancı birisi bize mektup gönderse onu okumak ve anlamak için acele tercümana gideriz.Tercüman dilimize çevirse, yine de onun ne demek istediğini tam olarak anlayamayabiliriz. Kur'an-ı Kerim'i de Allah ile konuşmak olarak düşünürsek Rabbimiz'in bizden ne istediğini bilmemiz ve Kuran-i Kerim'in ruhunu anlamamız için de Arapça öğrenmemiz gerekir. Arapça,aynı zamanda Hadis-i Şeriflerin ve ibadetin dilidir. Hadis-i Şerifleri doğrudan anlayabildiğimizi düşünelim ne güzel bir düşünce değil mi? Düşüncesi bile insanı mutlu ediyor ve şüphesiz Hadislerde bizler için muhteşem öğüt ve tavsiyeler vardır.

2. Arapça Öğrenmek Kolaydır Dildir

Peki Arapçayı kolaylaştıran özellikler nelerdir? Bildiğiniz üzere her dilde ses türetme ve gramer kuralları vardır. Arapça'nın bu konudaki özelliği,tüm isimler, nesneler, mastarlar ve türevler aynı kökten gelir Örneğin ketebe, kitap, Katip,mektup gibi kelimeleri kolaylıkla türetebiliriz. türevler de kullanılan kalıplar bellidir ve kurallara tabidir. Bunun anlamı da herhangi bir fiili bilmemizle birlikte istediğimiz kelimeye kolayca ulaşabiliriz. Yani dilin mantığını öğrendiğimizde istediğimiz kalıpları oluşturabiliriz. AyrıcaTürkçe konuşan birinin Arapça öğrenmesi daha da kolaydır. Neden mi? Yapılan araştırmalara göre  konuştuğunuz Türkçe kelimeler içerisinde 12000 tane Arapça kelime vardır ve tabi ki  bu durum Arapça öğrenmemizi daha da kolaylaştıracaktır.

3. En Çok Konuşulan 5.Dil Arapça

Günümüzde 60 ülkede konuşulan Arapça dünya genelinde en çok konuşulan 5.dil olup aynı zamanda Birleşmiş Milletler'de kabul edilen 6 resmi dilden birisidir ve 2017 yılında yapılan araştırmalara göre Arapça'yı 422 milyon kişi konuşmaktadır.

4. İş Fırsatları Sunar       

Kariyer yapmak isteyen bir kişinin donanımı çok önemlidir. Türkiye'de  son yıllarda iş başvurularında İngilizcenin yanı sıra ikinci bir yabancı dil de tercih edilmektedir. Ekonomik ilişkilerin gelişmesi, ticaretin artması ve turizmin büyümesiyle Arapça büyük önem kazandı.Ayrıca batının Hayati kaynaklarını (petrol) sağlayan Ortadoğu'nun  Arapça konuşması Arapçayı daha da önemli kılmaktadır.

5. Arapça En Eski (En Köklü) Dildir

Bütün diller insanlar tarafından oluşturulmuştur.  Arapça ise insanlar yaratılmadan önce de vardı.İlk insan olan Hz.Adem cennete girdiğinde her yerde "La ilahe illallah" yazılı olduğunu gördü. Demek ki insanlar yokken de bu harfler, bu dil vardı.Ayrıca Arapça en az 1500 yaşındadır. Buna kanıt olarak varlığı birinci yüz yıla dayanan yazıtlar gösterilmektedir.

6. Arapça Zengin Bir Dildir

Günümüzde yaygın olan bir çok dil Arapça'nın zengin söz varlığından pek çok sözcük almıştır. Türkçe'de 12000 tane Arapça kelime bulunmaktadır.Ayrıca İngilizce'ye Arapça, ön eki "al-" ile başlayan bir çok sözcük katmıştır. Bunlardan bazıları; algebra, alkali, albatros, alchemy, alcohol, cotton, syrup, mask amber, Sofa, tarif, magazine, Sugar gibi sözcüklerdir. Coffee (kahve) de İngilizce'ye Türkçe ve İtalyanca yoluyla giren Arapça bir sözcüktür. İspanyolca'da 1600 civarında Arapça kelime olduğu tahmin edilmektedir. Arapça'da lüzumsuz kelime ve edat yoktur. Çok manalı bir dildir.

7. İnsan Sağlığına Faydalıdır

Arapça özellikle matematiksel zekası ve ezber yetisi olan kişiler tarafından daha rahat bir şekilde ögrenilebilmektedir.

"Arapça öğreniniz! Zira Arapça öğrenmek aklı geliştirir ve saygınlığı artırır."  Hz.Ömer.

Rum bir doktor muayenehanesine, gözlük yerine bu dili yazıp okumayı tavsiye eden bir tabela asmıştır. Ayrıca hiç eğitim görmemiş bir çocuktan çizgi çizmesini istediğimizde sağdan sola çizer. Çünkü kolun içe doğru hareketi tabii, dışa doğru hareketi ise zorakidir. Sadece bu örnekler Arapça'nın sağdan sola yazılması ve yazılışında çeşitlilik göstermesi nedeniyle insan doğasına uygunluğunu ve sağlığına faydalı olduğunu gösteren delillerden sadece birkaç tanesidir.

Beta çeviri hizmetleri için betaceviri.com/iletisim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.