Dış İşleri Bakanlığı Tercüme Tasdik

5 Ekim 1961 tarihli Lahey Apostil Konvansiyonu’nda (Convention de la Haye) imzalanan ve Türkiye tarafından 29 Eylül 1985 tarihinde taraf olunan, Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılmasına Dair Sözleşme’ye üye olmayan, bu nedenle apostil kullanımının mümkün olmadığı yabancı bir ülkede resmi işlemler için kullanılmak üzere, Türkiye’den alınan ve yabancı ülkenin diline tercüme ettirilen bir belgenin, gerçek ve resmi geçerliliği olduğuna dair tasdik işlemleri, ilgili ülkenin dış temsilcilikleri ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Ankara tercüme bürolarından biri olan ve deneyimli yeminli tercüman kadrosuna sahip Beta Çeviri; doğru, güvenilir ve kaliteli Dışişleri Bakanlığı tasdikli tercüme hizmetinin tek adresidir. Dışişleri Bakanlığı tasdikli tercüme işlemlerini ihtiyaç duyan müşterilerimiz adına takip etmekteyiz.

Türkiye’de resmi geçerliliği olup, farklı bir ülkede resmi işlemler için kullanılacak belgeler; öncelikle Beta Çeviri gibi alanında yetkin ve deneyimli tercüman kadrosuna sahip, doğru, güvenilir ve kaliteli noter yeminli çeviri hizmeti veren bir tercüme bürosuna tercüme ettirilir. Çeviri Bürosunun kadrosunda bulunan noter yeminli tercüman tarafından imzalanan tercüme belgesi, tercümanın yemin zaptı imzaladığı notere onaylatılır. Noter onaylı tercüme, apostil hazırlanması için kaymakamlık veya valilik tasdikine sunulur ve damgalatılır. Apostil tasdikinin geçerli olmadığı bir ülkede kullanılacak olan belge için Dışişleri Bakanlığının onayı alınır ve son aşama olarak belgeyi talep eden konsolosluk, kurum ya da kuruluşa teslim edilir. Belge onay süreci; yoğunluğa ve belgenin içeriğine göre 2 ila 7 gün arasında değişmektedir.

Tercüme onay makamları genellikle onaylanacak belgelerin elden teslim edilmesini talep etmektedirler. Böyle bir durumda posta veya kargo kabul edilmemektedir. Talepleriniz doğrultusunda; Ankara Tercüme Ofisi Beta Çeviri’ye elden, kargoyla, postayla ya da elektronik ortamda göndereceğiniz belgelerin tercüme ve sonrasındaki onay işlemleri, vekâlet gerekmeden tarafımızca zamanında ve eksiksiz olarak tamamlanacak, istediğiniz yöntemle teslim edilecektir.

Titiz bir takip gerektiren Dışişleri Bakanlığı tasdikli tercüme hizmeti için en hızlı ve güvenilir yol; tüm dillerde hızlı ve doğru çeviri yapabilecek yabancı dil ve ilgili alan bilgisine sahip noter yeminli tercümanları bünyesinde barındıran, yapılan tercümeyi aynı niteliklere sahip bir başka kişiye kontrol ettiren, noter, apostil ve Dışişleri Bakanlığı onay sürecini profesyonel takip personeli ile yürüten, tüm bu işlemleri tecrübelerine binaen en hızlı şekilde ve en az maliyetle gerçekleştiren Beta Çeviri’ye yaptırmaktır.

Beta Çeviri tarafından verilen Dışişleri Bakanlığı tasdikli tercüme hizmetlerinden bazıları;

Dışişleri Bakanlığı tasdikli ticaret işlem belgeleri tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli gümrük işlem belgeleri tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli diplomatik işlem belgeleri tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli konsolosluk işlem belgeleri tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli mahkeme belgeleri tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli yargı belgeleri tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli tutanak tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli yasal karar tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli tanık ifadesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli sanık ifadesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli müşteki ifadesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli emsal karar tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli keşif tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli inceleme tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli rapor tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli bilirkişi raporu tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli yasal sorumluluk reddi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli tahkim tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli kefaletname tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli nüfus kayıt örneği tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli doğum belgesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli evlilik cüzdanı tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli ölüm belgesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli boşanma kararı tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli medeni durum bildirim belgesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli temsil yetkisi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli kimlik belgesi kopyası tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli pasaport kopyası tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli sürücü belgesi kopyası tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli transkript tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli diploma tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli yetki belgesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli ana sözleşme tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli satış belgesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli beyanname tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli menşe belgesi tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli kurumsal vekâletname tercümesi,

Dışişleri Bakanlığı tasdikli ticari fatura tercümesi,

şeklinde sıralanabilir. Bununla birlikte daha birçok alanda ve konuda; hızlı, güvenilir, Dışişleri Bakanlığı tasdikli çeviri hizmeti sağlamaktayız.

Beta Çeviri Yeminli Tercüme Ofisi; müşterilerinin talepleri doğrultusunda Dışişleri Bakanlığı tasdik işlemlerini titizlikle takip etmekte ve sonuçlandırmaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Tasdikli Tercüme için noter yeminli tercüme ücreti, noter onay ücreti ve Dışişleri Bakanlığı onay ücreti ödenmesi gerekmektedir. Noter ve Dışişleri Bakanlığı onayları için alınan ücretlerin tercüme bürosuyla ilgisi yoktur, noter ve bakanlık tarafından alınmaktadır.

Alınan ücretler belirlenirken dil, karakter sayısı, belge adedi, içerik, süre gibi birçok etken göz önünde bulundurulmaktadır.

Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan Beta Çeviri olarak, müşterilerimiz talep ettiği takdirde tercüme sonrası noter ve Dışişleri Bakanlığı işlemlerini de kendileri adına takip etmekte, bu zorlu tercüme sürecinde destek verip her zaman yanlarında bulunmaktayız.