Google Çeviri : Bilinmeyen Özellikleri

google-ceviri-ankara-beta-tercume

Akıllı telefonlar her geçen gün daha akıllı olmaya devam ettikçe, Google Çeviri'nin kullanımı da her geçen gün artmakta. Dünya genelinde her gün 200 milyondan fazla insan ücretsiz Google çeviri uygulamasını kullanıyor. Yine de, çoğu kullanıcı Google Çeviri 'nin en heyecan verici özelliklerinden bazılarını bilmiyor. Bu durumu değiştirmek ve farkındalığı artırmak için bu makaleyi hazırladık.

Akıllı telefon kameranızı kullanın

google-ceviri-ankara-beta-tercume-kamera

Akıllı telefonunuzun kamerasıyla başlayalım. Kamerayı üzerinde sözcük olan bir nesneye doğru yaklaştırarak, bu kelimeleri birçok dile çevirebilirsiniz. Bu özellik ile kameranın gördüğü kelimeleri ister sokak tabelası ister restoran menüsü, isterse el yazısı olsun, istenilen dile çevirir. Uygulamadaki kamera düğmesine dokunmanız ve cihazı istediğiniz yere yönlendirmeniz yeterli. Genellikle el yazısı yerine basılı kelimelerle daha iyi çalışmasına rağmen, bu uygulamanın en çarpıcı özelliklerinden biri el yazısına da iyi sonuçlar vermesidir. 

Konuşulan kelimeleri ve kelime öbeklerini tercüme edin

google-ceviri-ankara-beta-tercume-ses

Google Çeviri artık duyduklarını da çeviriyor. Elektronik cihazınızın mikrofonu varsa, doğrudan mikrofona konuşabilirsiniz ve program hızlı bir şekilde birkaç cümle çevirmeye başlar. Bu özellik hem akıllı telefon uygulamasında hem de web sitesinde çalışır. Önceden kaydedilmiş ses veya videolarınızda da Google Çeviri oldukça iyi çalışır. Bu özelliği kullanmak için mikrofon görüntüsüne dokunmanız yeterlidir.

Seyahat için çevrimdışı çeviriyi kullan

google-ceviri-ankara-beta-tercume-offline

Daha önce başka bir ülkeye gittiyseniz, bir hücresel veya kablosuz bağlantının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Google Çeviri artık kullanıcılara çevrimdışı kullanım için tüm bir dili indirme olanağı sunuyor. Hizmeti etkinleştirmek için, önce dili bir Wi-Fi veya hücresel bağlantı ile indirmelisiniz, bu yüzden seyahat etmeden önce bunu yapmak en iyisidir. Her dil için indirme yaklaşık 25 veya 30 megabayt boyutunda. Çevrimdışı çeviri özelliğini bulmak için uygulamadaki ayarlar resmine basmanız yeterlidir.

El yazınızı çevirin

google-ceviri-ankara-beta-tercume-el-yazi

Bu özellik sadece eğlence için var olan bir özellik gibi. Artık kelimeleri Google Çeviri uygulamasında doğrudan akıllı telefonunuzun ekranına elle yazabilirsiniz. Uygulama daha sonra kelimeyi veya ifadeyi çeviriyor. Bu özellik, net olmayan el yazılarında bile iyi çalışır. Sizin için doğruluğunu test ettik. Sonuçlar gayet iyiydi

Kendi konuşma kitabınızı oluşturun

google-ceviri-ankara-beta-tercume-phrasebook

Bir başka harika özellik de konuşma kılavuzu. En sık aradığınız sözcükleri ve ifadeleri ifade defterine kaydedebilir ve yeniden kullanabilirsiniz. Bunu akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda yapmak için yıldız görüntüsüne dokunmanız yeterli. Bir bilgisayarda, konuşma kılavuzu kaydedilen terimleri dile göre sıralamanızı sağlar. Bu, birkaç dil kullanıyorsanız veya öğreniyorsanız size fayda sağlar. Deyim defteri cümle yapısını incelemek için mükemmel bir araç. Cümlelerin yapısını iki dilde karşılaştırmak için kullanabilirsiniz.

Daha yavaş telaffuzlar edinin

Dünyanın dört bir yanındaki dil öğrencileri bu özellikten çok memnun. Herkes çok hızlı konuşulduğunda yabancı bir dili anlamanın ne kadar zor olduğunu bilir. Ancak, Google Çeviri'nin isteğiniz üzerine konuşma hızını yavaşlatacağını biliyor muydunuz? Çeviriyi daha düşük hızda dinlemek için dinleme görüntüsüne iki kez dokunmanız yeterli.

WhatsApp ve Facebook Messenger ile kullanın

Bu özellik ile arkadaşlarınız veya ailenizden asla çok uzak hissetmeyeceksiniz. Akıllı telefonunuz Android işletim sistemini kullanıyorsa, şanslısınız. Google Çeviri, çevirileri doğrudan WhatsApp ve Facebook Messenger'da gerçekleştirir. Bu uygulamalardaki metni kopyalayıp Google Çeviri'ye yapıştırmanıza gerek yok.

Google Çeviri 'yi daha iyi hale getirin

Son özellik, tüm dünyadaki kullanıcılar için Google Çeviri'nin çeviri kalitesini artırmaya yardımcı olmanız. Bunu yapmanın iki yolu var: tek tek çeviriler için değişiklik önermek veya Çeviri Topluluğuna katılmak.

Değişiklik önermek : cihazdaki kelimeleri veya kelime öbeklerini normalde yaptığınız gibi yazmanız veya yapıştırmanız yeterli. Çeviri sorunlu görünüyorsa, çevrilen kutunun içinde "düzenleme öner" i tıklamanız yeterli.

İkinci yol Çeviri Topluluğuna katılmak. translate.google.com/community adresine gidin ve Google hesabınızda oturum açın. Daha sonra, çevrilmiş olan kelime öbeklerinin kalitesini gözden geçirebilir veya kelimeleri ve kelime öbeklerini seçtiğiniz dile çevirebilirsiniz.

Google Çeviri size bu muhteşem özellikler ile pratik çözümler sunar. İhtiyacınız daha profesyonel çözümler ise Ankara Tercüme Ofisi, Beta Çeviri sizin için en profesyonel çözümleri sunar. Sesli, simültane, akademik, teknik tercüme gibi daha bir çok konuda yeminli tercümanları ile her zaman yanınızda.