Lehçe Öğrenmek İçin 5 Geçerli Neden

Lehçe Polonya’nın resmi dilidir.

Bu yazıda Lehçe öğrenmek için geçerli sebepleri sıralayacağız. Polonya’da yaşıyor ya da Polonya’da eğitim alıyorsanız Lehçe öğrenmeniz gerekebilir. Kimilerine göre Lehçe öğrenmesi en zor dillerden biridir. Bunda doğruluk payı olduğu söylenebilir. Lehçe, öğrenmesi görece zor dillerden biridir. Türkçe’de olmayan pek çok kuralı içeriyor.

Ancak Polonya’da dünyanın farklı bölgelerinden gelmiş ama Lehçe’yi anadili gibi konuşan çok fazla kişiyle karşılaşmak mümkündür. Yeterli ilgi ve çalışmayla Lehçe öğrenmekte zorlanmazsınız ve bu sayede pek çok imkan da elde edebilirsiniz.  Bu yazımızda Lehçe öğrenmenin size sağlayabileceği faydaları bulabilirsiniz.

1. Lehçe öğrenmek Slav Dillerini Öğrenme Fırsatı Sağlar

Lehçe’de latin alfabesi kullanıldığı için Türkiyeliler’e, Rusça, Sırpça, Bulgarca, Ukraynaca gibi Sırp dillerinden daha yakın bir dil denebilir. Kiril alfabesini öğrenmeye gerek yoktur.Latin alfabesi kullanıldığı için Lehçe öğrenmekle, daha kolay bir şekilde Slav dillerini öğrenmeye başlamış olursunuz. Diğer slav dillerine de aşinalık kazanmış olursunuz böylelikle.

Çekçe, Slovakça, Belarusça ve Ukraynaca dilleriyle çok fazla ortak noktası vardır. Rusça öğrenmek bu dillere göre daha zor olsa da Lehçe bilmeyen birine göre daha az zorluk çekersiniz. Hint-Avrupa dil ailesine mensup olduğu için Avrupa dilleriyle de çok fazla ortak noktası vardır.

2.  Lehçe En Yaygın İkinci Slav Dilidir

Lehçe dünyada 39 milyonu Polonya’da olmak üzere yaklaşık 50 milyon kişi tarafından konuşulur. Rusça’dan sonra en yaygın olana Slav dili Lehçe’dir. İngiltere’de en yaygın konuşulan ikinci dil Lehçe’dir. İngiltere, Almanya, ABD ve Kanada’da yaşayan Polonya kökenli çok fazla insan bulunur. Dünyaya yayılmış Polonya diasporası göz önünde bulundurulduğunda Lehçe öğrenmenin faydasını pek çok yerde görebilirsiniz.

3.  Lehçe Öğrenerek Avrupa Tarihini Daha Yakından Öğrenebilirsiniz

Bir dili öğrendiğinizde o dili kullanan halkların kültürüne ve tarihine de aşina hale gelirsiniz. Lehçe, Polonya’nın resmi dili olduğu için Lehçe öğrendiğinizde Polonya’yı ve Leh kültürünü tanımış olursunuz. Polonya tarihini ve Leh kültürünü tanıyarak Avrupa tarihini, siyasetini anlamak içim önemli bilgilere ulaşabiliriz. Polonya, Avrupa’nın ilk konfederasyon sistemi kurulan ülkesidir. Bu konfederasyon sistemi ile Yahudi, Tatar ve Ermeniler uzun süre aynı topraklarda yaşayabilmiştir. Polonya kültürlerin iç içe geçtiği bir ülke halini almıştır.

Günümüzde Polonya’nın sınırı olan ülkeler, Almanya, Çekya, Slovakya, Ukrayana, Belarus ve Litvanya’dır. Bu bölge İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya ve Rusya’nın ana çekişme sebeplerinden biriydi. Polonya, haritadan silinme noktasına gelmişti. Günümüzde Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biridir ve Avrupa Birliği üyesidir. Tarihine baktığımızda, Avrupa tarihinin en çatışmalı dönemlerini ve bugüne ulaşmasında etkili olan faktörleri daha yakından anlama imkanı bulabiliriz.

4.  Polonya’da Yaşamak İstiyorsanız İşinizi Kolaylaştırır

Polonya’da yaşamayı ya da eğitim almayı planlıyorsanız İngilizce bilmek yeterli olmayabilir. Okuyacağınız bölümün ve üniversitenin eğitim dili İngilizce olsa bile bu durum sadece okuldaki işinizi kolaylaştırır. Ayrıca Lehçe eğitim veren üniversitelerin ücretleri İngilizce eğitim verenlere göre daha uygundur. Her okul İngilizce eğitim vermeyebilir ya da İngilizce ders seçeneği olmayabilir.

Dünyanın en iyi sinema okullarından olan Lodz Film Okulu tüm öğrencilerine Lehçe eğitim verir. Bu durumlarda Lehçe öğrenmek mecburiyet haline gelir. Eğer eğitiminiz bittikten sonra da Polonya’da ikamet etmek istiyorsanız Lehçe bilmek işinizi çok kolaylaştıracaktır. Polonya’da İngilizce bilmeyen insanlarla sık karşılaşırsınız. Gençlerin çoğu İngilizce bilse de bu durum bütün işlerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlamaz. Bu durumda gündelik hayatınızı rahatlıkla devam ettirebilmek için Lehçe iletişim kurabilmeye ihtiyaç duyarsınız.

5. Lehçe Öğrenerek Edebiyatı ve Sineması ile Daha Yakından İlgilenebilirsiniz

Polonya sanat ve edebiyat alanlarındaki başarılarını ispatlamış bir ülkedir. Lehçe öğrenmek için diğer sebebiniz leh edebiyatıdır. Nobel edebiyat ödüllü edebiyatçıları Wisława Szymborska, Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Vladislav Reymont’dur. Lehçe öğrenmek bu başarılı yazarları ve çok daha fazlasını orijinal dillerinde okumanızı sağlar.

Dünaynın en geniş kütüphanelerinden birine ulaşma imkanı yakalayabilirsiniz. Dünya sinemasının en önemli yöentmenlerinden Krzysztof Kieslowski de Polonyalı’dır ve filmleri Lehçe’dir. Lehçe öğrenerek Kieslowski’nin bize sinemanın büyüsünü gösterdiği yapıtlarını daha iyi anlayabilirsiniz. Üç Renk:Mavi, Üç Renk: Kırmızı, Üç Renk: Beyaz, Véronique’nin İkili Yaşamı gibi filmlerini orijinal dillerinde izleyebilirsiniz.