Noter Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercüme; bir dilden başka bir dile yapılan çevrinin, işinin ehli bir tercüman tarafından, kurallara uygun olarak yapıldığına dair sertifikalandırma işlemidir. Devletler tarafından sertifikalandırma yetkisi, kamu ya da özel bir kuruma, bir şirkete, bir derneğe ya da vakıfa verilebildiği gibi sertifikalandırma yapmayan ülkeler de bulunmaktadır. Türkiye’de tercümelerin sertifikalandırılması için yeminli tercümanlık unvanını verme yetkisi, noterlere verilmiştir.

Noter, kendisine devlet tarafından verilmiş yetki sınırları içerisinde özel ya da tüzel kişilerin tescil gerektiren işlem ve belgelerine resmiyet kazandıran, kendine has yasal statüsü olan, devlet adına güven tesis eden kamu görevlisidir. Hukukçu tüzel kimliği olmasının yanında onay, denetleme ve belgelendirme işlemlerini bağımsız olarak yapmaktadır.  

Noter yeminli tercüman; Beta Çeviri gibi bir tercüme bürosunda çalışan, gerekli şartları taşıdığı için başvurusu noter tarafından uygun görülerek kabul edilen ve adına “Yeminli Tercüman Yemin Zaptı” ya da diğer adıyla “Yeminli Tercüman Yemin Tutanağı”  hazırlanan, noter huzurunda yemin ederek “Noter Yeminli Tercüman / Çevirmen” unvanı almaya hak kazanan kişidir. Noter yeminli tercümanın yaptığı çeviriye ise Noter Yeminli Tercüme denir. “Yapacağım tercümeleri; konuşulanlara, bilgi ve açıklamalara, ibraz edilen belgelere ve taleplere uygun şekilde yapacağıma, öğrendiğim veya öğreneceğim sırları açıklamayacağıma, başkalarının ısrar ve telkinleri ile hareket etmeyeceğime namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine noter huzurunda yemin ederim” şeklindeki noter yemini, gizlilik (sırların korunması),  dürüstlük ve bağımsızlık kavramları üzerine kurulmuştur. 

Beta Ankara Noter Yeminli Tercüme Bürosu: olarak hizmet veren ofisimiz; kadrosundaki noter yeminli tercümanlar ile Türkiye ve dünya genelinde tercüme hizmeti vermektedir.  

Noter Yeminli Tercüme, Ankara-Beta Çeviri, Yeminli tercüman, Ankara Noter Yeminli Tercüme, noter onaylı tercüme, noter onaylı tercüman, noter onaylı çeviri, noter onaylı çevirmen, ankara noter onaylı yeminli tercüme tercüman çeviri

Noter Tasdikli / Onaylı Tercüme Nedir?

Noter yeminli tercüman tarafından yapılan noter yeminli tercüme, dil bilgisi ve çeviri yeteneği, ketumluğu, dürüstlüğü ve bağımsızlığı noter tarafından onaylanmış iyi bir tercüman tarafından yapılan çeviri anlamına gelir, resmi bir belge özelliği yoktur. Yapılmış olan tercümeye resmi nitelik kazandırmak ve tercümeyi resmi onaylı olarak isteyen kişi, kurum veya makamın talebini karşılamak için notere yaptırılan onay sonrası elde edilen resmi tercüme belgesine Noter Tasdikli Tercüme ya da Noter Onaylı Tercüme denir. Noter onaylı tercüme, aynı zamanda yapılan tercümenin doğru ve güvenilir olduğu konusunda tercümeyi yaptıran ve yapanı güvence altına almaktadır.
Noter yeminli tercüman, noter onayı için yaptığı başvuru esnasında hazır bulunmak ve tercüme edilen asıl evrakı ibraz etmek zorundadır. Noter, tercümeyi inceledikten sonra tasdik etmektedir. 
Önemli: Tercümeye yaptırılacak noter tasdiki, yeminli tercümanın yemin zaptı imzaladığı noterde yaptırılabilir, sıradan herhangi bir noterde yaptırılamaz. 
Beta Çeviri olarak; noter yeminli tercümanlarımız tarafından yapılan ve noter tasdiki gereken tercümelerinizin noter onayı, talep ettiğiniz takdirde, tarafımızca yaptırılmaktadır. 

Noter Tasdiki Gerektiren Belge Türleri Nelerdir?

Yaptırdığınız noter yeminli tercümeyi sunacağınız makam, resmi onay alınmış tercüme talep ettiği takdirde, tercümenizi notere tasdik ettirmeniz gerekmektedir. 
Noter onaylı pasaport tercümesi, noter onaylı kimlik tercümesi,  noter onaylı nüfus cüzdanı tercümesi, noter onaylı nüfus cüzdan örneği tercümesi, noter onaylı ehliyet tercümesi, noter onaylı vekâletname tercümesi, noter onaylı transkript tercümesi, noter onaylı diploma tercümesi, noter onaylı denklik belgesi tercümesi, noter onaylı ikametgâh belgesi tercümesi, noter onaylı evlilik cüzdanı tercümesi, noter onaylı boşanma kararı tercümesi, noter onaylı velayet tercümesi, noter onaylı vesayet tercümesi, noter onaylı uyruk değişikliği belgesi tercümesi, noter onaylı mahkeme evrakları tercümesi, noter onaylı dava dilekçeleri tercümesi, noter onaylı bilirkişi raporu tercümesi, noter onaylı tapu işlem belgeleri tercümesi, noter onaylı uluslararası sözleşme tercümesi, noter onaylı iş teklif sözleşmeleri tercümesi gibi tercümeler, büromuz tarafından çok geniş bir yelpazede verilen noter tasdikli tercüme hizmetlerinden bazılarıdır.
Beta Çeviri Noter Yeminli Tercümanları; bugüne kadar yapmış oldukları tercümeler ile çeviri hizmeti almış ulusal ve uluslar arası birçok kurum, kuruluş ve firmanın güvenini kazanmış, yüksek kaliteli çevirilerimiz ile birlikte güvenirliğimizi ve hızımızı ortaya koymuşlardır.   

Noter Yeminli ve Noter Tasdikli Tercüme Kime Yaptırılmalıdır?

Tercüme edilecek belgenin firmaya ulaşmasından itibaren, başka kişi veya kişilerin belgeye ulaşmasını engelleyerek güvenliğini sağlayan, tercüme talep edilen dile ve konuya dair bilgisi mükemmel seviyede olan noter yeminli tercümanları ile çeviri işlemini yapan ve onay gereken belgeleri müşteri adına notere tasdik ettiren, apostil işlemlerini, Dışişleri Bakanlığı ve konsolosluk onay sürecini takip eden Beta Çeviri, Ankara Kızılay Tercüme Büroları içinde güvenerek işbirliği yapacağınız ender bulunur tercüme ofislerinden biridir. 

Noter Yeminli ve Noter Tasdikli Tercüme Fiyatı Ne Kadardır?

Noter yeminli ve noter tasdikli tercüme fiyatları, tercüme edilecek materyaldeki konu içeriğine, karakter sayısına, talep edilen konudaki yeminli tercüman sayısına ve bu tercümanlara olan talep yoğunluğuna göre değişmektedir.
Noter yeminli tercüman tarafından yapılan tercümenin haricinde, noter tasdiki için alınan ücret, noter tarafından talep edilmektedir ve tercüme bürosu ile ilgili bir konu değildir. Ancak müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan Beta Çeviri olarak, müşterilerimiz talep ettiği takdirde tercüme sonrası noter ve apostil işlemlerini de kendileri adına takip etmekte, bu zorlu tercüme sürecinde destek verip her zaman yanlarında bulunmaktayız.

Tüm Türkiye'ye ve dünyaya hitap eden Ankara Yeminli Tercüme ofisi olarak hukuki , kanun tercümesi, teknik tercüme gibi bir sürü konuda size desteğe hazırız.

Noter yeminli tercüme hizmetlerimiz için Ankara Yeminli Tercüman ofisimiz Beta Çeviri'den fiyat teklifi almak için lütfen tıklayınız : https://www.betaceviri.com/teklif_al